48 Saatte Kendisine Tam 32,5 Puan Fark Attı!

Öğrencim Betül Hanım’ı 5 Mart 2017 YÖKDİL’deki 48 Saatte 71,25 Puan Başarısı için kutluyorum.

Öğrencim Betül Hanım
Ev Hanımı, Öğrenci

Özel Paket: 48 Saat
Hedef YÖKDİL Puanı: 70
YDS İlkbahar 2016: 38,75
YÖKDİL Mart 2017: 71,25

Teşekkürler Betül Hanım, emeklerimizin hakkını verdiğiniz ve sizden sonraki öğrencilerimi cesaretlendirdiğiniz için.

Betül Hanım 2017 yılının henüz başında bana ulaştığında, öğrenci kontenjanım dolmuştu ve kendisine YDS İngilizce için benden ders alması yerine alternatif yollar sundum. Ola ki bu yollar işine yaramazsa ancak bir sonraki dönem kendisiyle derslere başlayabileceğimi söyledim. Fakat Betül Hanım söz konusu alternatifleri kendisi için pek sağlıklı bulmamış olacak ki benimle yeniden iletişime geçti ve dar zamanlara sıkıştırılacak da olsa kendisini YDS’ye hazırlamam için hiç zamanım olup olmadığını sordu. Birkaç hafta içinde öğrencilerimden birinin dersleri tamamlanacaktı, kendisine seyrek bir zaman dilimi ile başlayıp daha sonra yoğunlaşacak şekilde bir program hazırlayabileceğimi söyledim ve ardından haftada 4 saatten oluşan YDS İngilizce çalışmamıza koyulduk.

Her alanda olduğu gibi YDS İngilizce derslerinde de sadece öğretmenin ya da sadece öğrencinin çok iyi olması yetmez; her ikisinin de iyi oldukları kadar çalışkan ve istekli olmaları da gerekir. Betül Hanım hayatım boyunca tanıdığım en çalışkan öğrencilerimden biri oldu ve akademisyenlik ideali ona YDS İngilizce için yeterli motivasyonu sağlıyordu. Birçoklarının öne sürdüğü öğrenme mazeretlerinden olan 36 yaşında olmak ve bir de anne olmak Betül Hanım için YDS İngilizce’de başarılı olmaya engel değildi; aksine, bilinçaltına işlemiş önceki öğrenmelerini oradan çıkarıp YDS İngilizce çalışmalarına aktarıyor ve küçük kızı için gelecekte örnek bir anne olma motivasyonuyla yoğun bir çaba sergiliyordu.

Betül Hanım ile ilgili ilk tereddütüm bilgisayar kullanmayı sevmiyor olmasıydı. Öyle ki, kendisine henüz derslerimiz başlamadan gönderdiğim Öğrenci Tanıma Formu’nu kağıt üzerine el yazısıyla doldurmuş ve bunun resmini çekerek WhatsApp üzerinden göndermişti. Oysa bizim derslerimizin tamamı Skype üzerinden yapılacaktı ve kendisine verdiğim ödevlerin bir kısmını bana yine bilgisayar yoluyla e-posta olarak ulaştırması gerekecekti. Neyse ki derslerimizin başlamasıyla birlikte Betül Hanım’ın teknolojiyle arasının hiç de fena olmadığını gördüm. Günlük WhatsApp sorularımı çok kısa süre içinde cevaplıyor, derslerimizden sonra verdiğim soru çözüm ödevlerini en geç ertesi gün bana e-posta ile ulaştırıyor ve öğrencilerim için hazırladığım YDS İngilizce kelime platformumuz Quizlet’e yüklediğim günlük kelime çalışma ve tekrarlarını tam zamanında yapıyordu. Bir sabah 06:23’te gönderdiğim beş adet YDS İngilizce sorusunu saat 07:15’te, hem de hepsini doğru biçimde cevaplamış olması sergilediği büyük fedakarlığın göstergesiydi. Bunun üzerine kendisine “Hiçbir başarı tesadüf değildir.” yazmış ve kendisinden “Evet, doğru. Eşinin kahvaltısını hazırlayıp çocuğu hâlâ uyurken derse oturan anneyim ben..” cevabını almıştım.

Görüldüğü üzere, Betül Hanım çok çalışıyor ve bununla birlikte emeklerinin karşılığını alamama korkusunu taa derinden yaşıyor, bunu zaman zaman dile getirmekten de çekinmiyordu. Bazen kaygı seviyesi o kadar artıyordu ki biran evvel sınava girip çıkmak ve sonuç her ne olursa olsun üzerindeki YDS İngilizce baskısından kurtulmak istiyordu. YDS Yaşam Koçluğu sadece haftanın belli günlerinde, belli saatlerde bilgisayar ekranının karşısına geçip öğrencinin internet dünyasında tek bir tıkla ulaşabileceği sayısız YDS İngilizce bilgisini olduğu gibi önüne sermek değildir. Öğrencinizi bilgilendirdiğiniz kadar onu anlamanız, onun kaygılarını da heyecanını da içinizde yaşamanız ve yılların verdiği YDS İngilizce yaşam deneyiminizle öğrencinize “bunun sadece bir sınav olduğu gerçeğini” onu anladığınızı hissettiren bir dille aktarmanız gerekir. Unutmayın ki öğrenciliğin altı yaşında ya da altmış yaşında olmakla bir ilgisi yoktur; yaşı kaç olursa olsun her iyi, çalışkan ve istekli öğrenci sınava dair her daim yoğun bir kaygı duyar ve bu söz konusu öğrencilik sürecinin en doğal parçasıdır.

Bu noktada, Betül Hanım’a gerekli telkinleri yapmam ve onu YDS İngilizce gerçekliğinden alıp insan olma, anne olma, eş olma ve hatta evlat olma gerçekliği ile buluşturmam Betül Hanım’ın da anlayışı ve olgunluğu sayesinde çok zamanımı almadı. Bu tür durumlarda ailecek çıkılan bir iki Ankara-İstanbul yolculuğu ya da kızıyla yapılan birkaç park ziyareti sonrasında, tahmin ettiğim gibi, Betül Hanım hep daha tazelenmiş olarak döndü ve böylece sınav kaygısına dair kriz anları çabucak atlatılmış oldu. Sonra mı ne oldu? Sonra, Betül Hanım’ın bir önceki sınavını neredeyse ikiye katlayarak 32,5 puan fark attığı o müthiş başarı doğdu:  71,25 Puan, YÖKDİL Mart 2017!